Mekkora zajhatással jár a gépi szellőztető, légtechnika rendszer üzemelése?
A mechanikus szellőztetés mindenképpen zajjal jár, mi okozza ezt a zajt? Milyen hangos lesz a gépi szellőztető, légtechnika rendszerem?
A szellőztető, légtechnika rendszer zaj keltéséről, decibellel, kézzel foghatóan jelen blog bejegyzésünkben!
Mi a hang?
A hang rövid definíciója: a neszek, zajok, amiket a érzékszervvel (vagy ma már gépekkel) észlelhetünk. A hangot a légnyomás változása hozza létre rezgések formájában. Ezeket a hullámokat érzékeljük a dobhártyánkkal, amit az agy hangként dekódol. A hanghatások intenzitását decibellel (dB) mérjük.
Hány decibel jelent zajt a szellőztető, légtechnika rendszer esetében? Könnyen lehet, hogy amit az egyik ember zajként észlel, a másik nem is hallja meg. Általánosságban elmondható, hogy 50 decibelig még nem hangos egy adott rendszer. Lássuk, mi hány decibel a gyakorlatban! Az alábbi táblázat megmutatja, mi felel meg, egy adott zajszintnek a gyakorlatban.
Decibel Hang Gyakorlati példa
10 Szinte hallhatatlan Légzés, levél hullása
20 Alig észrevehető Falevelek hangja szélben
30 Nagyon csendes Suttogás
40 Csendes Európai madarak napkeltekor
50 Kis hang Hűtő, eső, autó haladása
55 Erősebb hang Kávégép működés közben
60 Átlagos Beszélgetés hangereje, légkondicionáló működése
70 Irritáló Forgalmas iroda, hangosabb tévé
75 Kellemetlen Elektromos kisgép, forgalmas étterem
80 Bosszantó Ébresztőóra, csengő
85 Hangos Kézifűrész
90 Nagyon bosszantó Forgalmas városi forgalom, gyerek sikoltozás
95 Zaj Elektromos fúró
100 Nagyon hangos Gép a gyárban
110 Rendkívül hangos Rock koncert, lombfújó
120 Rendkívül hangos Mentőautó sziréna
130 Rendkívül hangos Zivatar
140 Fájdalom határ Repülőgép 300 m-en
150 Halláskárosodás Tűzijáték, sugárhajtású repülőgép felszállás
160 Halláskárosodás Lövés, tűzijáték 1,5 méteren belül
170 Halláskárosodás Lavina zuhatag
180 Visszafordíthatatlan halláskárosodás Rakétakilövő állomás
190 Visszafordíthatatlan halláskárosodás Szaturnusz rakéta
Mi okozza a zajt a szellőztető, légtechnika rendszerben?
A szellőztető, légtechnika rendszer szállítja a levegőt, mozgatás közben rezgések jönnek létre, így zajt kelt. A szellőztető, légtechnika rendszer egy energiatakarékos motorral van felszerelve, ami működés közben zajt ad. A légcsatornák összekötik a helyiségeket akusztikailag, ami miatt zajhatás jön létre, amit áthallásnak nevezünk. Utóbbit lényegesen mérsékli, ha speciális hangtompítókat szerelünk fel. A szellőztető, légtechnika rendszer, tehát az utóbbi hanghatásokkal jár. A korszerű rendszerek ezeket már kellően mérséklik, hasznos kiegészítők is megjelentek a piacon, amiket érdemes beszerezni.
A szellőztető, légtechnika rendszer bekötésekor is érdemes már jól megterveztetni a légcsatornákat, ugyanis, ha a csővezetékben sok a kanyar, akkor a gép nagyobb fokozaton kell működjön a jelentősebb légellenállás miatt.
Hasonlóan növeli a zajszintet, ha a szellőztető, légtechnika rendszerbe szennyeződés, vagy idegen anyag kerül. Korábbi blog bejegyzéseinkből kiderül, hogyan tarthatja tisztán a rendszerét, ezt megelőzendő.
Milyen hangos egy szellőztető, légtechnika rendszer a gyakorlatban?
Nehéz erre, válaszolni, hiszen a légcsatornák kiépítése, az ingatlan nagysága, a gép típusa és az adott beállítástól is nagyban függ.
Ha egy átlagos szellőztető, légtechnika rendszert veszünk, akkor a légmozgás miatt létrejövő zaj, nem lesz magasabb, mint 30 dB. Ehhez a szellőztető, légtechnika központi gépét a lakótéren kívülre kell elhelyeznünk, lehetőség szerint egy szigetelt padláson, vagy gépész helyiségben.
A szellőztető, légtechnika rendszereken általában 3 fokozat található. Egy arra az esetre, ha nem tartózkodik senki az ingatlanban, egy, ha otthon van és egy másik ha fürdik, főz, vagy sportol a lakótérben. Az első fokozat esetében 30 dB-es hanghatásra kell számítani, a másodiknál kb. 40 dB-re, míg a harmadikban már akár az 50 dB-t is elérheti.
Ha úgy gondolja, túl hangos a szellőztető, légtechnika rendszere hívjon szakembert és keressék meg a hiba forrását. Ha régebbi típusú a szellőztető, légtechnika rendszere, keressen olyat, ami modernebb és lehetőség szerint, könnyen integrálható a régi helyére.
Ha segítséget szeretne kérni, vegye fel a kapcsolatot kollégáink egyikével, akik örömmel állnak szolgálatára!